QSCF500Q1R1A1GV001T
DigiKey Part Number
712-QSCF500Q1R1A1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QSCF500Q1R1A1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-QSCF500Q1R1A1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCF500Q1R1A1GV001T
Description
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402
Detailed Description
1.1 pF ±0.05pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
QSCF500Q1R1A1GV001T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)