QLCD250Q1R2A1GV001T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.2 pF ±0.05pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
QLCD250Q1R2A1GV001T
DigiKey Part Number
712-QLCD250Q1R2A1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QLCD250Q1R2A1GV001T
Description
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
QLCD250Q1R2A1GV001T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)