QEDB501Q1R0B1GV001E
DigiKey Part Number
712-QEDB501Q1R0B1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QEDB501Q1R0B1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
712-QEDB501Q1R0B1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QEDB501Q1R0B1GV001E
Description
CAP CER 1PF 500V C0G/NP0 1111
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 pF ±0.1pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QEDB501Q1R0B1GV001E Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)