LRW0805WK6N8GG001E
DigiKey Part Number
712-LRW0805WK6N8GG001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRW0805WK6N8GG001E
Description
FIXED IND 6.8NH 600MA 60 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 60mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
60 @ 1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
5.5GHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)