LRW0805FK1R0GV001E
DigiKey Part Number
712-LRW0805FK1R0GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRW0805FK1R0GV001E
Description
FIXED IND 1UH 180MA 2.13 OHM SMD
Detailed Description
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 180 mA 2.13Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
2.13Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant
200MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)