LRW0402WJ8N7GG001T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 1.778
Datasheet
8.7 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 480 mA 200mOhm Max 0402 (1005 Metric)
LRW0402WJ8N7GG001T
DigiKey Part Number
712-LRW0402WJ8N7GG001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRW0402WJ8N7GG001T
Description
FIXED IND 8.7NH 480MA 200 MOHM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LRW0402WJ8N7GG001T Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
60 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant
4.1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)