EMCP500W472M1GV001T
DigiKey Part Number
709-EMCP500W472M1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCP500W472M1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCP500W472M1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCP500W472M1GV001T
Description
CAP PASSTHRU 4700PF 20% 50V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Feed Through Capacitor 50V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMCP500W472M1GV001T Models
Category
Voltage - Rated
50V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
Capacitance
4700 pF
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Tolerance
±20%