IXFP30N60X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 5.121
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 266
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1.682
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
Infineon Technologies
In Stock: 349
STMicroelectronics
In Stock: 952
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 340
N-Channel 600 V 30A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-220
IXFP30N60X
DigiKey Part Number
IXFP30N60X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFP30N60X
Description
MOSFET N-CH 600V 30A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2270 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
155mOhm @ 15A, 10V