FUE30-12N1
DigiKey Part Number
FUE30-12N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FUE30-12N1
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 30A I4-PAC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.2 kV Through Hole ISOPLUS i4-PAC™
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.37 V @ 10 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
i4-Pac™-5
Technology
Standard
Supplier Device Package
ISOPLUS i4-PAC™
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
30 A