RMDM-15SBRM7TL61-A174
DigiKey Part Number
RMDM-15SBRM7TL61-A174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMDM-15SBRM7TL61-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Wire Leads
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C