MOVE-C-F-C015G-2.5
DigiKey Part Number
1003-MOVE-C-F-C015G-2.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVE-C-F-C015G-2.5
Description
CONTACT FEMALE SIZE 16 (15A)
Customer Reference
Detailed Description
Socket Contact 14 AWG Size 16 Crimp Gold
Category
Wire Gauge or Range - AWG
14 AWG
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Wire Gauge or Range - mm²
1.5 ~ 2.5mm²