MDM-15SCBRP-L61
DigiKey Part Number
1003-MDM-15SCBRP-L61-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-15SCBRP-L61
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS R/A
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Wire Leads
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C