NDS36PT5-16AT
DigiKey Part Number
1982-NDS36PT5-16AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDS36PT5-16AT
Description
Customer Reference
Detailed Description
SDRAM Memory IC 256Mbit LVTTL 166 MHz 5 ns 54-TSOP II
Category
Memory Interface
LVTTL
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Series
Write Cycle Time - Word, Page
12ns
Packaging
Tray
Access Time
5 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)