INND-SS30RAB
DigiKey Part Number
1830-1132-2-ND - Tape & Reel (TR)
1830-1132-1-ND - Cut Tape (CT)
1830-1132-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-SS30RAB
Description
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL RED 10SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm) 10-SMD, No Lead
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
Inolux
Color
Red
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
5mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
644nm
Size / Dimension
0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.30" (7.62mm)