IPP051N15N5AKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 6.737
Datasheet
N-Channel 150 V 120A (Tc) 300mW (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP051N15N5AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP051N15N5AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP051N15N5AKSA1
Description
MOSFET N-CH 150V 120A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPP051N15N5AKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 264µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7800 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300mW (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.1mOhm @ 60A, 10V