IPB60R600P6ATMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 203
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 189
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 69
N-Channel 600 V 7.3A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
PG-T0263-3
IPB60R600P6ATMA1
DigiKey Part Number
IPB60R600P6ATMA1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB60R600P6ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 7.3A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
557 pF @ 100 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V