FF4MR12W2M1HPB11ABPSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 448-FF4MR12W2M1HPB11ABPSA1-ND |
Manufacturer | Infineon Technologies Americas Corp. |
Manufacturer Product Number | FF4MR12W2M1HPB11ABPSA1 |
Description | FF4MR12W2M1HPB11ABPSA1 |
Manufacturer Standard Lead Time | 35 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 1200V (1.2kV) 190A 20mW Chassis Mount AG-EASY2B |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 200A, 18V |
Manufacturer Infineon Technologies Americas Corp. | Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 80mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 594nC @ 18V |
Packaging Tray | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17600pF @ 800V |
Part Status Active | Power - Max 20mW |
Technology Silicon Carbide (SiC) | Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge) | Mounting Type Chassis Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV) | Package / Case Module |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 190A | Supplier Device Package AG-EASY2B |