CY8C29466-24PVXIT
DigiKey Part Number
448-CY8C29466-24PVXITTR-ND - Tape & Reel (TR)
448-CY8C29466-24PVXITCT-ND - Cut Tape (CT)
448-CY8C29466-24PVXITDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C29466-24PVXIT
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C29xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY8C29466-24PVXIT Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 12x14b; D/A 4x9b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
M8C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)