FF4MR12W2M1HPB11ABPSA1
DigiKey Part Number
448-FF4MR12W2M1HPB11ABPSA1-ND
Manufacturer
Infineon Technologies Americas Corp.
Manufacturer Product Number
FF4MR12W2M1HPB11ABPSA1
Description
FF4MR12W2M1HPB11ABPSA1
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 190A 20mW Chassis Mount AG-EASY2B
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 200A, 18V
Manufacturer
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 80mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
594nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17600pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
20mW
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
190A