15DYS818-050300W-3
DigiKey Part Number
2882-15DYS818-050300W-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15DYS818-050300W-3
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class I) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
15 W
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
United Kingdom
Input Connector
BS 1363
Form
Wall Mount (Class I)
Size / Dimension
2.60" L x 1.94" W x 1.37" H (66.0mm x 49.3mm x 34.8mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
CE
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output
5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A