Image for RV6NAYSD154A is not available
RV6NAYSD154A
DigiKey Part Number
RV6N154P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV6NAYSD154A
Description
POT 150K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
150k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Hook
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Rotation
295°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder Hook
Part Status
Discontinued at DigiKey
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
150k
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
1/4-32
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.510" Dia (12.95mm)