PX2AF1XX300PSCHX | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PX2AF1XX300PSCHX-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PX2AF1XX300PSCHX |
Description | PRESSURE TRANSDUCER PSIS |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pressure Sensor 300PSI (2068.43kPa) Sealed Gauge Female - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader 4 mA ~ 20 mA Cylinder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Accuracy ±0.25% |
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions | Voltage - Supply 8V ~ 30V |
Series | Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader |
Packaging Bulk | Port Style Threaded |
Part Status Obsolete | Features Temperature Compensated |
Applications Industrial Automation | Termination Style Connector |
Pressure Type Sealed Gauge | Maximum Pressure 1000PSI (6894.76kPa) |
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa) | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type Analog Current | Package / Case Cylinder |
Output 4 mA ~ 20 mA | Base Product Number |