CSNV500M-126
DigiKey Part Number
480-CSNV500M-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSNV500M-126
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 500A
Detailed Description
Current Sensor 500A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
EDA/CAD Models
CSNV500M-126 Models
Category
Frequency
DC ~ 200kHz
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.5%
Voltage - Supply
7V ~ 18V
Current - Supply (Max)
250mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C