CSHV400A-001
DigiKey Part Number
480-CSHV400A-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHV400A-001
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 400A
Detailed Description
Current Sensor 400A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
45kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Accuracy
±2%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
16mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensitivity
5mV/A