C0603B475M010T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1.451
Datasheet
Würth Elektronik
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
C0603B475M010T
DigiKey Part Number
4587-C0603B475M010TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Manufacturer Product Number
C0603B475M010T
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)