C0402S105K010T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 10.226
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
C0402S105K010T
DigiKey Part Number
4587-C0402S105K010TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Manufacturer Product Number
C0402S105K010T
Description
CAP CER 1UF 10V X6S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.57mm)