ZE05H-12DP-2H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZE05H-12DP-2H |
Description | CONN RECPT 12 POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ZE05H-12DP-2H Models |
Category | Insulation Height 0.348" (8.84mm) |
Mfr | Contact Shape Square |
Series | Contact Finish - Mating Tin |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm) |
Part Status Active | Contact Finish - Post Tin |
Connector Type | Contact Material Brass |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Pitch - Mating | Features Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Rows 2 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 2A, 5A |