RP13A-12RA-13PC(71)
RP13A-12RA-13PC(71)
RP13A-12RA-13PC(71)
DigiKey Part Number
HR1254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP13A-12RA-13PC(71)
Description
CONN RCPT HSNG MALE 13POS PNL MT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP13A-12RA-13PC(71) Models
Category
Mounting Feature
Flange
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Push-Pull
Series
Orientation
Keyed
Packaging
Bag
Shell Material
Polycarbonate (PC)
Part Status
Active
Housing Color
Black
Connector Type
Receptacle Housing
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
For Male Pins
Shielding
Unshielded
Number of Positions
13
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
12
Insert Material
Polycarbonate (PC)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.2mm (11), 1.6mm (2)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C