RP13A-12R-13SC(71)
DigiKey Part Number
H124431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP13A-12R-13SC(71)
Description
CONN RCPT HSG FMALE 13POS PNL MT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Electrostatic Shield
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP13A-12R-13SC(71) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Orientation
Keyed
Series
Shell Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging
Bag
Housing Color
Black
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle Housing
Features
Electrostatic Shield
Type
For Female Sockets
Shielding
Shielded
Number of Positions
13
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
12
Insert Material
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.2mm (11), 1.6mm (2)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C