Image for RM15TRD-10P(81) is not available
RM15TRD-10P(81)
DigiKey Part Number
26-RM15TRD-10P(81)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM15TRD-10P(81)
Description
CONN RCPT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RM15TRD-10P(81) Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Chrome
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
15
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
350VAC, 490VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C