RM15TPD-10S(81)
DigiKey Part Number
26-RM15TPD-10S(81)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM15TPD-10S(81)
Description
CONN RCPT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RM15TPD-10S(81) Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
15
Voltage Rating
350VAC, 490VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.453" (11.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C