RM15QPS-12S(76) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for RM15QPS-12S(76) is not available
RM15QPS-12S(76)
DigiKey Part Number
26-RM15QPS-12S(76)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM15QPS-12S(76)
Description
CONN RCPT
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
15
Voltage Rating
350VAC, 490VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.197" ~ 0.315" (5.00mm ~ 8.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C