PCN10EA-96P-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H124266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10EA-96P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 96POS
Detailed Description
96 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
PCN10EA-96P-2.54DS(72) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
Features
Board Lock
Connector Type
Header, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
96
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.100" (2.54mm)