PCN10EA-32P-2.54DS(72)
PCN10EA-32P-2.54DS(72)
PCN10EA-32P-2.54DS(72)
PCN10EA-32P-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H124255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10EA-32P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 32POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10EA-32P-2.54DS(72) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Termination
Solder
Series
Features
Board Lock
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
32
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)