PCN10A-96P-2.54DS(72)
PCN10A-96P-2.54DS(72)
PCN10A-96P-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H124246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10A-96P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 96POS
Detailed Description
96 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
EDA/CAD Models
PCN10A-96P-2.54DS(72) Models
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
96
Number of Positions Loaded
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)