PCN10-48S-2.54DSA(72) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 2.493
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 603
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 13
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 59
In Stock: 510
In Stock: 266
In Stock: 93
48 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
PCN10-48S-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H124230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-48S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 48POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCN10-48S-2.54DSA(72) Models
Category
Style
C/2 (1/2 C)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
48
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
48
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)