LF13WBJ-11P
DigiKey Part Number
HR1922-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBJ-11P
Description
CONN JACK MALE 11P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Jack, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF13WBJ-11P Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Brown, Silver
Series
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
11
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Shell Size - Insert
13
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C