LF10WBRB-4P
DigiKey Part Number
HR1949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBRB-4P
Description
CONN RCPT MALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
LF10WBRB-4P Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Silver
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
10A
Voltage Rating
125VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C