LF10WBRB-12S
LF10WBRB-12S
LF10WBRB-12S
DigiKey Part Number
HR1948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBRB-12S
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
LF10WBRB-12S Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Silver
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C