JR21WP-16S(31)
DigiKey Part Number
H126596-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JR21WP-16S(31)
Description
CONN PLUG FMALE 16P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JR21WP-16S(31) Models
Category
Contact Finish - Mating
Silver
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
21
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C