JR16WCC-12(71)
DigiKey Part Number
HR1363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JR16WCC-12(71)
Description
CONN CABLE CLAMP SZ16 BLACK M20
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Black Connector Cable Clamp M20x0.75 16
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JR16WCC-12(71) Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Material
Aluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
Series
Plating
Chrome
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Features
Clamp Screws, Gasket, Washer
Type
Cable Clamp
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Cable Opening
0.472" (12.00mm)
Includes
5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Diameter - Outside
0.906" (23.00mm)