IT3M-300S-BGA(37) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
300 Position Connector Receptacle, Non-Gendered Surface Mount Gold
IT3M-300S-BGA(37)
DigiKey Part Number
H11790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT3M-300S-BGA(37)
Description
CONN RCPT 300POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IT3M-300S-BGA(37) Models
Category
Number of Rows
60
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Mounting Side
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Non-Gendered
Mated Stacking Heights
15mm ~ 40mm
Number of Positions
300
Base Product Number
Pitch
0.069" (1.75mm)