HR25A-9R-20P
DigiKey Part Number
HR1854-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9R-20P
Description
CONN RCPT MALE 20P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR25A-9R-20P Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
20
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
9
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C