HIF3BA-64D-2.54R(63)
DigiKey Part Number
26-HIF3BA-64D-2.54R(63)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3BA-64D-2.54R(63)
Description
CONN SOCKET 64POS IDC 28AWG GOLD
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG
EDA/CAD Models
HIF3BA-64D-2.54R(63) Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Part Status
Last Time Buy
Wire Gauge
28 AWG
Connector Type
Socket
Contact Type
Female Socket
Number of Positions
64
Contact Finish Thickness
7.87µin (0.200µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)