HIF3BA-16PD-2.54R-MC(63)
DigiKey Part Number
26-HIF3BA-16PD-2.54R-MC(63)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3BA-16PD-2.54R-MC(63)
Description
CONN HEADER 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 28 AWG
EDA/CAD Models
HIF3BA-16PD-2.54R-MC(63) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Part Status
Active
Wire Gauge
28 AWG
Connector Type
Plug
Contact Type
Male Pin
Number of Positions
16
Contact Finish Thickness
7.87µin (0.200µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.100" (2.54mm)