HIF3BA-16D-2.54R-CL(71)
DigiKey Part Number
H123725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3BA-16D-2.54R-CL(71)
Description
CONN SOCKET 16POS IDC 28AWG GOLD
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG
EDA/CAD Models
HIF3BA-16D-2.54R-CL(71) Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Obsolete
Connector Type
Socket
Wire Gauge
28 AWG
Contact Type
Female Socket
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)