GT8EC-14S-HU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 2
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity
TE Connectivity
TE Connectivity AMP Connectors
Assmann WSW Components
Image for GT8EC-14S-HU is not available
GT8EC-14S-HU
DigiKey Part Number
GT8EC-14S-HU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT8EC-14S-HU
Description
CONN RCPT HSG 14POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
GT8EC-14S-HU Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)