GT8E-24DP-DS(55)
DigiKey Part Number
26-GT8E-24DP-DS(55)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT8E-24DP-DS(55)
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GT8E-24DP-DS(55) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.387" (9.83mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Features
Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC