FX8-80P-SV(91) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
FX8-80P-SV(91)
FX8-80P-SV(91)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8-80P-SV(91)
DigiKey Part Number
H10687-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-80P-SV(91)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8-80P-SV(91) Models
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
3mm
Height Above Board
0.112" (2.85mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)