FX8-60P-SV(91)
FX8-60P-SV(91)
FX8-60P-SV(91)
DigiKey Part Number
H10686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-60P-SV(91)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-60P-SV(91) Models
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
3mm
Height Above Board
0.112" (2.85mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)